Bacopa neboli brahmi je vytrvalou rostlinou rostoucí v tropickém i subtropickém pásu. V období květu ji zdobí bílé až světle modré květy se 4-5 lístky. Má silné, vstřícné listy dosahující délky asi 2 cm. Plodem je špičatá tobolka vejčitého tvaru. Daří se jí v bažinatých a vlhkých oblastech asijských států Nepál, Indie, Srí Lanka, Japonsko nebo Čína.
Sice se jedná o tropickou rostlinu, ale za určitých podmínek bychom si ji mohli vypěstovat i u nás. Bude potřebovat slunné místo, propustnou půdu, která je bohatá na živiny a která budeme nestále vlhká – riziko přelití u ní coby u vodní rostliny rozhodně nehrozí. V létě může být venku, na zimu je ale třeba ji přesadit do květináče a přenést do tepla.
A proč se s jejím pěstováním vůbec namáhat? Slovo Brahmi totiž ve staroindickém jazyce znamená vědomí či moudrost a přesně takové má účinky: zlepšuje paměť, zvyšuje koncentraci a posiluje duševní výkonnost. Kromě toho pozitivně působí na centrální nervovou soustavu, podporuje funkci žlučníku, zpomaluje stárnutí a zvyšuje odolnost vůči stresu. Dokáže pročistit krev i celý organismus.
Takové účinky jsou způsobeny obsahem blahodárných látek v rostlině. Jsou jimi alkaloidy, flavonoidy, minerály, saponiny a další významné živiny či stopové prvky.
Drcená bylina se užívá ve formě odvaru. 5-20 g brahmi se zalije nebo povaří v horké vodě, nechá se 5 minut louhovat a poté již se může konzumovat. V obchodech ji koupíte v klasickém čajovém balení, které celý proces usnadňuje. Při pravidelné konzumaci můžete již po dvou týdnech pozorovat účinky. Po měsíci užívání je ale třeba kúru přerušit, znovu začít s užíváním můžete po měsíci pauzy.
Pokud nedojde k překročení doporučených denních látek, není bylinka nijak nebezpečná. Vyhnout by se jí ale měli těhotné a kojící ženy, dále také osoby trpící nízkým tlakem. Protože se ale jedná o přírodní produkt, je třeba dbát zvýšené pozornosti, pokud by se dostavily jakékoliv vedlejší účinky. V takovém případě je pak samozřejmě nutné bylinku úplně vyřadit.