Není pochyb o tom, že koupě štěněte je významnou událostí v životě rodiny. Jak by ale měla správně probíhat, aby obě strany byly spokojeny?
Je samozřejmě možné zavolat na první inzerát žádaného plemene, zeptat se, zda mají ještě volné štěňátko a následně si pro něj zajet. Ovšem že to asi není to nejlepší, není třeba říkat. Jak by to tedy mělo probíhat?
Základem by nejprve mělo být prostudování vrhů či spojení, které se v dohledné budoucnosti čekají, a vybrat si ten, u nějž se nám rodiče nejvíce líbí a nejvíce odpovídají našim představám. Ideální je, pokud je potkáte někde na psí akci, kde se s nimi potkáte blíže.
Neměli bychom však koukat jen na vzhled, ale především na povahu a případné úspěchy, ať už sportovní nebo výstavní. Pak totiž budeme vědět, co od našeho prcka budeme moci čekat a jaké vlohy bude nejspíš mít.
Mějte však na paměti, že možná budete muset čekat dlouho. U některých spojení, která jsou skutečně žádaná, je pořadník skutečně dlouhý a například u vzácnějších plemen jako akita inu prodej https://kenichiai.com/stenata/stenata-na-prodej/ probíhá i několik měsíců před plánovaným krytím. A zde je dobré neváhat, abyste měli šanci jedno ze štěňátek získat.
Když se prckové narodí, příliš toho na nich vidět není. Mnoho chovatelů také v prvních dnech nechce návštěvy budoucích majitelů. To je pochopitelné, neboť štěňátka nemají ještě pořádně vyvinutý imunitní systém a snadno by mohla něco chytit. Navíc stejně jen jí a spí.
Až však trochu povyrostou, začnou se projevovat jejich povahy. Tohle by byl ideálně ten správný moment pro to, abyste si vybrali to, které by se k vám hodilo. V této době jsou naopak návštěvy vítány, neboť si štěňátka zvykají na cizí lidi i nové pachy.
Pak už jen čekáte na den, kdy si nový přírůstek odvezete. Dle zákona by mělo být štěňátko alespoň 50 dní staré. Pokud vám jej chtějí dát dříve, odmítněte a poohlédněte se po jiném chovateli. Věřte, že se to vyplatí.