Prvním krokem, který musíte podniknout, než budete moci vířivku začít používat ke koupeli, je kontrola pH vody. Musí být v optimálním rozmezí v hodnotách od 7,0 do 7,4. Od tohoto ukazatele se totiž odvíjí veškeré další činnosti související s udržováním kvality vodní náplně. Pokud by byla příliš kyselá, budou korodovat armatury a chemie by byla příliš agresivní pro lidský organismus, u vysokých hodnot pH pak nebudou desinfekční prostředky dostatečně účinné.
Dalším bodem je optimalizace tvrdosti. Zvláště pro vířivky s teplou vodou platí nepsané pravidlo, že vodní kámen způsobí problémy s technologickým zázemím a drahé zařízení pak přestane plnit svůj účel v důsledku poruchy. Aplikujte tedy změkčovač, který zredukuje obsah vápníku, hořčíku, mědi, železa a dalších kovů, které se pak nebudou usazovat na nepatřičných místech.
Teprve po aplikaci změkčovače lze přistoupit k bazénové chemii. U vířivek máme v zásadě tři možnosti.
Jakou chemii nasadit
První je chlorování, tato metoda je prověřená praxí a provádí ji většina majitelů soukromých bazénů a vířivek, stejně tak se osvědčila u plaveckých bazénů a v úpravnách pitné vody. V poslední době se praktikují i multifunkční tablety https://eshop.techneco.eu/Chemie-do-virivky, které obsahují i algicidní přípravky a vločkovače, případně změkčovače. V prodeji jsou i výhodné sady s testery pH a tabletami pro jeho úpravu.
Druhou možností je působení aktivního kyslíku, princip oxidace je znám již po staletí, ten bezpečně likviduje patogeny podobně jako chlór. Veškeré koncentrované tablety se ovšem nesmí přímo vhazovat do nádrže, musí se vkládat do speciálního plováku, který chemickou látku uvolňuje do vody postupně.
Třetí varianta spočívá v nasazení tzv. polymerové GUAa aplikace s algicidním přípravkem proti výskytu řas. Tato volba je v Česku již poměrně rozšířená a je vhodnou alternativou chlorových tablet.
Provoz vířivých van někdy vyžaduje použít tzv. odpěňovač, ten se dávkuje obvykle dvakrát v průběhu sezóny nebo kdykoli, kdy se tvoří nadměrné množství vodní pěny.